LATİFE TEKİN İKİNDİYAZILARI’NDA 

     1980 sonrası Türk romanının en önemli isimlerinden Latife Tekin’in İkindiyazıları dergisinde bir söyleşisinin yayımlandığını biliyor muydunuz?

     1988 yılı Temmuz ayında 70. sayısını okurlarıyla buluşturan İkindiyazıları’nda, ilk romanı “Sevgili Arsız Ölüm”den itibaren çağdaş Türk romanının önde gelen isimlerinden biri olan ve edebiyatta “büyülü gerçekçiliği” temsil eden Latife Tekin ile bir söyleşi yapıldığını görüyoruz. Şaban Abak’ın, Tekin’e yönelttiği sorular doğrultusunda gerçekleşen söyleşinin “Latife Tekin ile Yazılı Sanata ve Yoksulluğa Dair” başlığı ile okuyucuya sunulduğu görülmektedir. Başlığın hemen alt kısmında belki de büyülü gerçekliğin ilk sloganlarından biri yer alıyor: “İçimizin kaybolmuş sonsuz uyumunu arıyorum.”

     İkindiyazıları dergisinin 70. sayısında, Tekin ile olan söyleşinin yanı sıra Kemal Sayar, Mevlâna İdris, Cevdet Karal, Nedim Ali ve Fikri Özçelikçi gibi yazar ve şairlerin imzasıyla şiir, deneme ve öykülerin okurla buluştuğu görülüyor.

     Romanlarında kent yoksulluğunu ve köyden kente göçle birlikte giderek köylü olmaktan uzaklaşan ama kentli de olamayan insanları konu edinen Tekin ile genel olarak bu konular bağlamında yapılan söyleşinin tam metni aşağıda yer almaktadır.